noscript
blog resim

Varis Tedavisi için En Uygun Tedavi Yöntemleri

Genellikle bacaklarda görülen, sadece estetik bir endişe kaynağı olmayan aynı zamanda ciddi sağlık problemlerine sebep olabilen varis, toplumun büyük bir kesiminde görülmektedir. Bacaklarınızda varis oluşumu gözlemlediğiniz anda, varis tedavisi için kalp ve damar cerrahisi uzmanından randevu almalısınız. Çünkü ilerleyen evrelerde varisli damarlarda yaralar oluşabilir ve varis günlük yaşantınızı olumsuz etkileyebilir. 

 

Varis Neden Olur?

Bacaklarınızdaki damarların genişlemesi, şişmeyi ve bükülmesiyle karakterize edilen varis, birçok faktöre bağlı olarak gelişebilir. Bu faktörlerden bazıları aşağıdaki gibi listelenebilir: 

 • Yaş
 • Genetik yatkınlık
 • Hormonal değişiklikler 
 • Hamilelik
 • Aşırı kilo 
 • Uzun süre ayakta veya oturarak çalışmak
 • Fiziksel aktivite eksikliği 

 

Varis Tedavi Yöntemleri 

Bacaklarınızda varis varsa şişlik, morluk, ağrı veya varis ülseri gözlemleyebilirsiniz. Evde varis tedavisi yapmak mümkün değildir. Bu yüzden ilk aşamadan itibaren doktorunuzla iletişim halinde olmalısınız. Varis, cerrahi ve ameliyatsız varis tedavisi olmak üzere iki grupta tedavi edilebilir. Varis çapı ve venöz (toplardamar) yetersizliğinin düzeyi, genel sağlık durumunuz, vb gibi pek çok koşul doktorunuzun uygulayacağı tedavi yöntemini değiştirecektir. 

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Bacaklarında varis olan pek çok kişi tedavi yöntemlerinden ürktüğü için doktor ile görüşmekten de çekinir. Ancak unutmayın ki, pek çok durumda doktorunuz varisli damar yapısını ameliyatsız bir şekilde tedavi edebilir. Bu varis tedavisi yöntemleri aşağıdaki gibi listelenebilir. 

Varis Lazer Tedavisi

Modern teknolojinin sunduğu yenilikçi yöntemlerden biri olarak ortaya çıkan endovenöz lazer ablasyon (EVLA), son derece etkili bir çözüm sunar. 

 • Orta ve büyük çaplı varisi olanlar
 • Aktif bir yaşam tarzına sahip bireyler 
 • Cerrahi müdahaleyi tercih etmeyenler 
 • Hızlı iyileşme süreci arayanlar bu endovenöz lazer ablasyon ile lazer tedavisi için uygun adaylardır. 

Endovenöz Ablasyon Nasıl Yapılır? 

Bacakta varis tedavisi için EVLA, giderek daha fazla tercih edilen yöntemlerden biri haline gelmiştir. Çünkü  varis lazer tedavisi, etkili ve minimal invaziv bir tedavi sunar. İşlem ağrısızdır ve günlük hayatınıza kısa süre içerisinde dönebilirsiniz. Tedavi aşamaları aşağıdaki gibi özetlenebilir. 

Değerlendirme

Tedaviye başlamadan önce kalp ve damar cerrahisi uzmanı fiziksel muayene ve gerekli görürse ultrason kullanarak damarlarınızın durumunu değerlendirir. 

Operasyona Hazırlık

Cerrahi bir operasyon olmadığı için genellikle anestezi uygulanmaz. Ancak her hastanın durumu farklıdır. Bu yüzden gerekli durumlarda doktorunuz lokal anestezi uygulayabilir. 

Lazer Fiberinin Yerleştirilmesi

Doktorunuz, ultrason görüntülemesini kullanarak varisli damar içine çok ince bir lazer fiberi yerleştirir ve damar içine doğru konumlandırır. 

Lazer Uygulaması

Doktorunuz lazer ablasyon cihazını açtığında, damarınızdaki fiber aracılığıyla damarınıza doğru miktarda lazer enerjisi gönderir. Lazerin ısı enerjisi, varisli damarın duvarlarını ısıtarak onu kapatır ve kanın damar içinde pıhtılaşmasını sağlar. 

Tedavinin Tamamlanması

Lazer enerjisi uygulandıktan sonra lazer fiberi damarınızdan çıkarılır. Doktorunuz, varis tedavisi uygulanan bölgeye, steril bir bandaj veya varis çorabı ile kapatabilir. 

Lazerle varis ameliyatı kaç günde iyileşir?

Lazerle varis tedavisi sonrası bakım, tedavinin başarısında en önemli aşamalardan biridir. Tedavi sonrası doktorunuzun önerdiği bakım aşamalarını eksiksiz uyguladığınız takdirde kısa bir süre içerisinde iyileşme kaydedebilirsiniz. Ancak tabii ki tamamen iyileşmek kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. 

Varis lazer tedavisi sonrasında dikkat edebileceğiniz bakım önerileri: 

 • Doktorunuzun önerdiği basınçta ve sürede varis çorabı giyebilirsiniz. 
 • Kan dolaşımını artırmak için tedavi sonrasında yürüyüş gibi hafif egzersizler yapabilirsiniz. 
 • İyileşme sürecinde hidrasyonu sağlamak için bol su tüketebilirsiniz. 
 • Tedavi sonrası 24 saat süreyle tedavi edilen bölgeye su değdirmekten kaçının.
 • Tedavi sonrası iyileşme sürecini değerlendirmek ve olası komplikasyonları önlemek için doktorunuzun belirlediği takip randevularına gitmeniz önemlidir.
 • Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz, kan dolaşımını iyileştirmeye ve varislerin tekrar oluşma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Radyofrekans Ablasyon 

Radyofrekans varis tedavisi (RFA), genellikle orta ve büyük çaplı varisli damarların tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Hem estetik hem de fonksiyonel iyileşme sağlamak için doktorunuz bu tedaviyi önerebilir. 

Aşağıdaki koşullara olanlar bu varis tedavisi için uygun olabilirler:

 • Orta veya büyük çapta varislere sahip olanlar 
 • Ameliyatsız varis tedavisi arayanlar 
 • Hızlı iyileşme süreci beklentisi olanlar
 • Varislerin sebep olduğu ağrıyı ve rahatsızlığı azaltmak isteyenler
 • Estetik kaygıları olanlar

RFA ile Varis Tedavisi Nasıl Olur?

Varis tedavisi RFA ile gerçekleştirilirse, tıpkı diğer ameliyatsız yöntemlerde olduğu gibi hızlı bir iyileşme sağlarsınız. Tedavinin uygulanma biçimi her ne kadar lazerle varis tedavisi ile karıştırılsa da RFA varisli damarları iyileştirmek için lazer değil radyofrekans kullanır. 

Değerlendirme

Doktorunuz varisli damar yapısını muayene etmek için hem fiziksel muayene hem de ultrason ile görüntüleme yöntemini kullanacaktır. 

Hazırlık

Varis tedavisi günü, doktorunuz uygulama yapılacak bölgeyi antiseptik solüsyonlar kullanarak temizler. Gerekli görüldüğü takdirde bölgeye lokal anestezi uygulanabilir. 

Cihazın Yerleştirilmesi

Radyofrekans ablasyon cihazının kateteri, ultrason eşliğinde damar içine yerleştirilir. Bu kateter, radyofrekans enerjisi yayan bir uç içerir. Doktorunuz bu ucu tedavi edilecek damarın içine doğru ilerletir. 

Uygulama

Kateterin doğru konuma yerleştirilmesinin ardından, radyofrekans enerjisi uygulanır. Bu enerji, damar duvarlarını ısıtarak onları kapatır ve böylece kan akışı sağlıklı damarlara yönlendirilir.

Kateterin Çıkarılması

Varis tedavisi tamamlandığında doktoruuz kateteri dikkatlice çıkarır. Ayrıca, tedavi edilen bölgeye baskı uygulayarak herhangi bir kanama oluşmasını engeller. 

RFA Varis Tedavisi İyileşme Süreci 

RFA ile tedavi sonrası iyileşme süreci genellikle hızlı ve rahattır. Ancak yine de doktorunuzun önerdiği bakım prosedürlerini eksiksik bir şekilde uygulamalısınız. Çünkü bu prosedür tedavinin etkisini artıracaktır. 

İlk 24 saat

Varis tedavisi sonrası ilk 24 saat içinde, tedavi edilen bacağınızda hafif bir rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu normaldir ve genellikle hafif ağrı kesicilerle yönetilebilir. Doktorunuz bacağınıza baskı uygulamanız için varis çorabı giymenizi önerebilir. 

Aktiviteye Dönüş

Tedavi sonrasında gün içerisinde yürüyebilir ve ertesi gün normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ancak, ilk birkaç gün ağır egzersizlerden kaçınmalısınız. 

Morluklar ve Renk Değişiklikleri 

Tedavi edilen bölgede geçici morluklar ve cilt renginde değişiklikler oluşabilir. Ancak, genellikle birkaç hafta içinde kendiliğinden kaybolur.

Uzun Vadeli Bakım

Radyofrekans ablasyon sonrası daha önce varis oluşmamış ve dolayısıyla tedavi edilmemiş damarlarda varis oluşumunu engellemek için sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemelisiniz. 

Takip Randevuları

Tedavi sonrası iyileşme sürecini değerlendirmek ve tedavinin etkinliğini kontrol etmek için doktorunuzla takip randevuları planlanacaktır.

Skleroterapi 

Skleroterapi, bir diğer adıyla varis iğne tedavisi, özellikle yüzeyel varisler ve örümcek damarlar gibi daha küçük venöz sorunların tedavisinde kullanılan etkili bir yöntemdir. Bu varis tedavisi temelde tüm varis türlerinde uygulanabilir. Ancak yine de listelemek gerekirse: 

 • Küçük çaplı varis veya örümcek damarlara sahip olanlar
 • Kısa iyileşme süresi arayanlar
 • Estetik endişeleri olanlar
 • Ağrısız tedavi arayanlar
 • Tedavi sonrası günlük yaşantısına hızlı bir şekilde dönmek isteyenler 

İğne Tedavisi ile Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis tedavisi skleroterapi ile gerçekleştirildiğinde hasta genellikle ağrısız ve minimal invaziv bir işlem deneyimler. Genellikle küçük ve orta çaplı varis türleri için uygun olan bu yöntemin uygulama detayları aşağıdaki gibi özetlenebilir: 

Değerlendirme

Tedavi sürecinin ilk aşamasında doktorunuz varisli damar yapısını detaylı bir şekilde değerlendirir. Bu aşamada ultrason gibi görüntüleme teknikleri kullanılabilir. 

Operasyona Hazırlık

Operasyona başlamadan önce tedavi edilecek bölge antiseptik solüsyon ile temizlenir. Genellikle lokal anestezi uygulanmaz. 

Tedavi 

Doktorunuz ince bir iğne kullanarak etkilenen damarlara, damar duvarlarını tahriş edecek ve birbirine yapışmasını sağlayacak olan sklerozan solüsyonunu enjekte eder. 

Bandajlama

Enjeksiyon işlemi bittikten sonra doktorunuz tedavi edilen bölgeye baskı uygulamak için kompresyon bandajı veya çorabı uygulayabilir. Bu aşama, damarların yeniden açılmasını önlemek ve sklerozanın etkili bir şekilde çalışmasını sağlamak için önemlidir. 

Skleroterapi ile Varis Tedavisi Sonrası Sizi Neler Bekliyor? 

Varis tedavisi sonrasında iyileşme süreci kişiden kişiye değişse de süreç birkaç haftaya yayılabilir. Bacaklarınızdaki varis dolayısıyla oluşmuş kötü görüntü ise yaklaşık 6 ay içerisinde geçecektir. Ancak size özel süreç hakkında en doğru bilgilendirmeyi doktorunuz yapacaktır. 

Skleroterapi sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar: 

 • Tedavi edilen damarların iyileşmesini desteklemek ve en iyi sonuçları elde etmek için, doktorunuz birkaç hafta boyunca kompresyon çorapları giymenizi tavsiye edebilir.
 • Enjeksiyon yapılan bölgelerde geçici morarma veya ciltte renk değişiklikleri görülebilir.
 • İyileşme sürecinde, kan dolaşımını iyileştirmek ve komplikasyon riskini azaltmak için hafif egzersizler yapabilirsiniz.
 • Tedavi sonrası ilk birkaç hafta boyunca ağır egzersizlerden, özellikle de tedavi edilen bölgeye baskı uygulayabilecek aktivitelerden kaçınmalısınız. 
 • Tedavinin etkinliğini değerlendirmek ve gerekli ek varis tedavisi seçeneklerini görüşmek için doktorunuzu düzenli bir şekilde ziyaret etmelisiniz. 

Varis Köpük Tedavisi 

Varis köpük tedavisi, iğne tedavisine benzer şekilde süreç içeren ve etkilenen damarlara köpük formunda sklerozan madde enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. Köpük, damarın iç yüzeyiyle daha geniş bir temas alanı sağlar. Bu varis tedavisi türü, damarın içindeki kanı iterek doğrudan damar duvarına etki eder ve bu duvarların yapışmasını, sonrasında ise damarın zamanla yok olmasını sağlar.

Varis köpük tedavisi sonrası iyileşme süreci genellikle hızlı ve rahattır. Tedavi sonrasında günlük yaşantınıza geri dönebilirsiniz. İşlem yapılan bölgede hafif rahatsızlık veya morarma gözlemleyebilirsiniz. Ancak bu durum birkaç gün içerisinde azalır. İyileşme sürecinizi desteklemek için doktorunuzun önerdiği bakım prosedürlerini eksiksiz bir şekilde uygulamalısınız. 

Varis Çorabı ile Varis Tedavisi

Varis çorapları, varis tedavisi yöntemleri arasında destekleyici bir yöntem olarak kullanılır. Bu özel tasarım çoraplar, bacaklardaki kan dolaşımını iyileştirerek varislerin neden olduğu ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı olur. 

Varis çorabı, kademeli olarak azalan basınç uygulayarak, kanın bacaklardan kalbe doğru daha etkili bir şekilde akmasını sağlar. Varis çorapları, özellikle erken evre varisleri olan kişiler için, varis semptomlarını azaltmak veya ameliyat sonrası iyileşme sürecinde ek bir destek olarak önerilir. Düzenli kullanımda, varis belirtilerinin hafifletilmesinde önemli bir fayda sağlayabilirler.

Son olarak, doktorunuz tavsiye etmediği sürece varis çorabı giymemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Tedavi süresi boyunca etkili bir yöntem olarak kullanılsa da varis çorapları basınç değerlerine göre sınıflandırılır. Sizin için hangi basınçta varis çorabının uygun olduğuna Kalp ve Damar cerrahınız sizdeki varisin derecesine göre karar verir.

Cerrahi İşlemler ile Varis Tedavisi

Özellikle büyük çaptaki varislere sahipseniz ve ameliyatsız yöntemler sizin için uygun değilse doktorunuz varis ameliyatı uygulamayı önerebilir. Ameliyat ile varis tedavisi, varisli damarların çıkarılması veya bağlamasi gibi işlemleri içerebilir. Ameliyatın amacı kan akışını sağlıklı damarlara yönlendirmek ve bacaklardaki basıncı azaltmaktır. 

Varis ameliyatı aşağıdaki özelliklere sahip kişilere önerilebilir: 

 • Ağrılı, şiş veya mor yapıdaki büyük varislere sahip olanlar.
 • Ameliyatsız varis tedavisi sonrası iyileşme göstermeyenler. 
 • Varis dolayısıyla cilt değişikliklerine veya varis ülseri gibi komplikasyonlarına sahip olanlar. 
 • Estetik kaygıları olanlar.
 • Aktif yaşam tarzını sürdürmek isteyenler. 

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Orta ve büyük çaptaki varislerin tedavisinde kullanılan etkili yöntemlerden biri olan varis ameliyatı detaylı bir prosedüre sahiptir. Prosedür kısaca aşağıdaki gibi özetlenebilir. 

Değerlendirme

Doktorunuz damar yapınızı ve genel sağlık durumunuzu kontrol etmek için sizi fiziksel muayene ve renkli Doppler ultrason taramasından geçirilir. Değerlendirme sonra varis ameliyatı kararı alınabilir. 

Anestezi

Varis ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılır, ancak bazı durumlarda lokal anestezi veya spinal anestezi de tercih edilebilir.

Cerrahi İşlem

Ameliyat, varisli damarların çıkarılması (venektomi) veya bağlanması (ligasyon) işlemlerini içerebilir. En yaygın kullanılan tekniklerden biri olan "stripping" yöntemiyle, uzun bir varisli damar, bacakta küçük bir kesik açılarak özel bir alet yardımıyla çıkarılır.

Venektomi:Varisli damarların cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Bu prosedür, özellikle derin olmayan varislerin tedavisinde kullanılır ve kan akışını sağlıklı damarlara yönlendirerek semptomların hafifletilmesine yardımcı olur.

Ligasyon: Varisli veya problemli damarların bağlanarak kan akışının kesilmesi işlemidir. Bu yöntem, kanın sağlıklı damarlara yönlendirilmesini sağlayarak varislerin yol açtığı belirtilerin azaltılmasına yardımcı olur.

Küçük Varislerin Çıkarılması

Stripping işlemi sırasında veya sonrasında, daha küçük varisler "phlebectomy" veya "mikroincizyon" teknikleri kullanılarak çıkarılabilir. Bu işlem, birkaç milimetrelik küçük kesikler aracılığıyla yapılır.

Phlebectomy (Flebektomi): Cilt üzerinden küçük kesiler yaparak varisli damarların cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Bu minimal invaziv tedavi yöntemi, özellikle yüzeyel varislerin estetik ve sağlık açısından etkili bir şekilde giderilmesinde kullanılır.

Mikroinsizyon: Varisli damarların çıkarılması için cilt üzerinde yapılan çok küçük kesilerdir. Bu yöntem, minimal dikiş izi bırakarak ve hızlı iyileşme süreci sunarak, özellikle yüzeyel varislerin tedavisinde tercih edilir.

Kapatma

Cerrahi işlemi tamamladıktan sonra doktorunuz açılan kesileri dikişler ile kapatır. Bölge bandajlar ile bölgeyi kapatır. 

Varis Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci 

Ameliyatsız yöntemlere göre ameliyatlı varis tedavisi biraz daha uzun bir iyileşme süreci gerektirir. Bu süreçte sabırlı olmanız ve doktorunuzun talimatlarına uymanız hayati önem taşımaktadır. Ameliyat sonrası süreç kişiden kişiye değişebileceği için doktorunuz ile iletişim halinde olmanız da ayrıca önemlidir. 

Varis tedavisi sonrası iyileşme süreci aşağıdaki gibi özetlenebilir: 

 • Ameliyattan birkaç saat sonra doktorunuz yürümenizi teşvik edebilir. Yürümek, kan dolaşımını artırır ve pıhtı oluşumunu önler. 
 • Ameliyat sonrasında hafif ağrı veya rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu durumda doktorunuzun reçete ettiği ağrı kesici ilaçlardan gerekli dozda alabilirsiniz. 
 • Ameliyat sonrası doktorunuzun önerdiği sürede hafif yürüyüş yapabilirsiniz. Süreç boyunca yoğun egzersizlerden kaçınmalısınız. 
 • Doktorunuzun önerdiği şekilde yara bakımı prosedürlerini uygulamalısınız. 
 • İyileşme sürecini desteklemek için bol miktarda su içmeli, dengeli ve lif açısından zengin bir diyet izlemesi ve sağlıklı bir yaşam tarzını desteklemelisiniz. 
 • Doktorunuzla takip randevularınızı aksatmamalısınız. 
 • Varis oluşumunu engellemek için aktif ve sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmalı, aşırı kilo almaktan kaçınmalısınız. 

 

Varis Tedavisi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Varis tedavisi için kalp ve damar cerrahisi uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir. Damar cerrahları, varislerin teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış doktorlardır ve geniş bir tedavi yelpazesi sunarlar, bu da onları varis gibi venöz hastalıkların yönetimi için ideal kılar.

Kalp ve damar cerrahisi uzmanları, detaylı bir şekilde durum değerlendirmesi yapar ve cerrahi yöntemler dahil olmak üzere en uygun varis tedavisi yöntemini belirler ve uygularlar. Ayrıca, doktorunuz hastalık geçmişiniz, mevcut sağlık durumunuz ve varisli damar yapısına bağlı olarak size özgü tedavi oluşturabilir.

 


Yazar: Op. Dr. Çiğdem Acil Yayın Tarihi: 2024-02-07 13:11
çiğdem acil logo

Op. Dr. Çiğdem Acil

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı
varis doktoru çiğdem acil

Op. Dr. Çiğdem Acil

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

Bizimle İletişime Geçin

Kişisel verilerimin KVKK Aydınlatma Metni doğrultusunda işlenmesini ve tarafımla iletişime geçilmesini onaylıyorum