noscript
blog resim

Doxium Nedir? Ne için Kullanılır?

Doxium, ana etken maddesi kalsiyum dobesilat olan venotonik bir ilaçtır. Etken maddesi kan damarlarının duvarlarını güçlendirir ve dolaşım sistemini destekler. Eğer varis, bir diğer adıyla venöz yetmezlik, sağlık problemi ile karşı karşıyaysanız; doktorunuz bu ilacı reçete edebilir. 

Varis, bacaklarınızdaki damarlardaki kanın düzensiz dolaşımı sonucu ortaya çıkar. Doxium da dolaşım sistemini desteklediği için hastalığı semptomlarını daha az hissetmenize yardımcı olabilir. Ancak unutmayın ki kalp ve damar cerrahisi uzmanı tarafından reçete edilmediği sürece Doxium kullanmaya başlamamalısınız. 

 

Doxium Ne İşe Yarar?

Doxium 500 mg; 30 veya 60 tablette sunulan, sentetik bir ilaçtır. Etken maddesi olan kalsiyum dobesilat, damar tonusunu ve lenfatik drenajı artırır. İlacın temel kullanım alanları aşağıdaki gibi özetlenebilir: 

Venöz Yetmezlik

Toplar damar içindeki kan basıncının artması sonucu venöz yetmezlik meydana gelir. Genetik, fazla ayakta durmak veya oturmak, düzensiz beslenme vb gibi sebepler bacaklarınızda varis oluşumunu tetikleyebilir. Varis doğal yollarla tedavi edilemediği için mutlaka bir kalp ve damar cerrahisi uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir. Doktorunuz tedavi aşamasında dolaşım sisteminizi desteklemek için Doxium reçete edebilir. 

Hemoroid (Basur)

Anal kanal-anüs ya da bir diğer adıyla makat bölgesindeki damarların genişlemesi veya şişmesi durumudur. Makatınızda şişlik, kaşıntı, akıntı hissi varsa, makatınızda veya dışkınızda parlak kırmızı kan varsa, bu hastalığa sahipsiniz demektir. Hastalığın derecesine göre doktorunuz çeşitli tedavi yöntemlerini önerebilir. İlaç tedavisi sırasında Doxium 500 mg kullanılabilecek ilaçlar arasında yer almaktadır. 

Damar Cerrahisi Sonrası Bakım

Varis, damar tıkanıklıkları, anevrizmalar gibi hastalıklar sonucu damar cerrahisi tedavisi uygulanabilir. Tedavininin ardından sağlığınızı ve iyileşme sürecinizi kontrol altında tutmak için doktorunuz Doxium ilacını reçete edebilir. 

İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları

Bağırsaklarınızın iç yüzeyinde oluşan iltihaplanma, inflamatuar bağırsak hastalığına sebep olabilir. Bu iltihaplanma ise zayıf bağışıklık sistemi, kötü alışkanlıklar, düzensiz beslenme, stres veya genetik sebeplerden dolayı oluşabilir. Doktorunuz tedavi aşamasında gerekli gördüğü takdirde Doxium reçete edebilir. Unutmayın ki Doxium doktor tarafından reçete edilmediği sürece kesinlikle kullanılmamalıdır. 
 

Etken Maddeleri

Kalsiyum Dobesilat: Varis, dolaşım bozuklukları, hemoroid gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan kalsiyum dobesilat bir çeşit vazoprotektiftir. Varis için kullanılan ilaçlar arasında en çok bilinenlerden biridir. Doxium ilacının ise etken maddesidir. 

Doxium 500 mg ilacının etken maddesine ek olarak:

 • Sığır jelatini
 • Titan dioksit,
 • Mısır nişastası
 • İndigotin
 • Magnezyum stearat yardımcı maddeleri yer almaktadır. İçeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerjik reaksiyon gösterme ihtimaliniz varsa bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz. 

 

Doxium Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Genel sağlık durumunuza, kullandığınız diğer ilaçlara veya alerjik reaksiyon durumunuza göre Doxium etkileri veya yan etkileri değişkenlik gösterebilir. Aşağıda sıraladığımız durum veya durumlara sahipseniz doktorunuzu mutlaka bilgilendirmeniz gerekmektedir. 

Organ Yetmezliği: Özellikle böbrek veya karaciğer yetmezliği hastalığı ile mücadele ediyor ve diyalize giriyorsanız, doktorunuzu mutlaka bilgilendirmelisiniz. Çünkü ciddi organ yetmezliği durumlarında Doxium dozu azaltılabilir. 

Gebelik: Hamilelik döneminde ilaç kullanmak bazı riskler barındırabilir. Doxium 500 mg’ın etken maddesi olan kalsiyum dobesilat’ın ise hamilelik sürecine olumsuz etkilerinin olup olmayacağı henüz bilinmiyor. 

Emzirme: Yapılan çalışmalarda etken maddenin anne sütüne geçtiği gözlemlenmiştir. Bebeğinizin de Doxium kullanımı sonucu kalsiyum dobesilat’a maruz kalmasını istemiyorsanız, doktorunuz ile görüşüp ya emzirmeyi ya da ilaç kullanımını sonlandırmanız gerekmektedir. 

Lenf Hastalıkları: Seyrek de olsa kan veya lenf hastalıklarına sahip olan kişilerin, Doxium 500 mg kullanımı sonucu izole agranülositoz vakası yaşadığı gözlemlenmiştir. 
 

Yukarıda açıklanan özel durumlar dışında, aşağıda listelenen hastalık veya hastalıklara sahipseniz, doktorunuzu mutlaka bilgilendirmelisiniz.

 • Deri altı doku bozuklukları 
 • Kas-iskelet bozuklukları 
 • Gastrointestinal bozukluklar

 

Doxium Kullanım Şekli

Doktorunuz hastalık tipiniz ve genel sağlık durumunuza göre tedavi süresi ve kullanacağınız doz hakkında sizi bilgilendirecektir. Ancak, Doxium genel olarak 500 mg ile 2000 mg doz olarak kullanılır. Günde bir veya iki defa, yemekle birlikte, bir veya iki tablet şeklinde kullanım önerisi sunulabilir. Doktor tavsiyesi olmadan doz aşımı veya atlaması yapmamanız gerektiğini unutmayınız. 
 

Doxium Yan Etkileri 

Doxium kullanırken bazı yan etkiler gözlemleyebilirsiniz. Unutmayın ki her bireyin ilaçlara gösterdiği reaksiyonlar farklıdır. İlacı kullanırken herhangi bir endişe verici durum ile karşılaşmanız durumunda mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Aşağıda sıralanan yan etkiler yaygın olarak gözlemlenen yan etkilerdir. 

 • Baş ağrısı 
 • Mide bulantısı
 • Mide ağrısı
 • Kusma
 • Ciltte kızarıklık, kaşıntı veya döküntü 
 • İshal 
 • Alerjik reaksiyonlar 

Nefes almada güçlük, yüzde şişmeye veya deride döküntü gibi acil müdahale gerektiren alerjik reaksiyonları deneyimliyorsanız hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. 
 

Saklama Koşulları 

Doxium 500 mg tablet, 36 ay raf ömrüne sahiptir. PVC/PE/PVDC blister ambalajda sunulan tabletleri, 30 derecenin altında, direkt güneş ışığına maruz bırakmadan, oda sıcaklığında saklamalısınız. Uygun saklama koşullarında tutmadığınız, ambalajı açılmış tabletleri imha etmelisiniz. 
 

ÖZET 

Doxium, ana etken maddesi kan damarlarının duvarlarını güçlendiren ve dolaşım sistemini destekleyen kalsiyum dobesilat olan bir venotonik bir ilaçtır. Yaygın olarak varis ilacı olarak bilinse de bu ilaç hemoroid ve damar cerrahisi sonrası bakım süresince de kullanılır. Doktorunuz tanı ve tedavi sürecinin belirlenmesinin ardından, Doxium ilacını reçete edebilir. Unutmayın ki hiçbir ilacı doktorunuzun tavsiyesi dışında kullanmamalısınız. 

Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, deri döküntüsü, alerjik reaksiyonlar ve ishal gibi yaygın yan etkilere sahip bu ilaç, yemekle birlikte günde bir veya iki kez kullanılmalıdır. Doktorunuzun tavsiye ettiği dozu aşmamalı veya herhangi bir dozu atlamamalısınız. Bahsettiğimiz bilgiler sadece genel bilgiler olup kişiden kişiye ilacın etkileri veya tedavi süreci değişebilir. En güvenilir bilgi için doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir. 

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

Doxium hangi ilaçlarla kullanılmaz?

Etken maddesi kalsiyum dobesilat olan Doxium venöz yetmezlik, hemoroid ve damar cerrahisi sonrası bakım sürecinde tavsiye edilen ilaçlar arasında yer almaktadır. Yapılan klinik çalışmalar sonucunda, Doxium ile diğer ilaçların herhangi bir etkileşimde bulunmadığı gözlemlenmiştir. Ancak yine de doktorunuzu kullandığınız ilaçlar, sahip olduğunuz hastalıklar ve alerjik olduğunuz maddelere karşı bilgilendirmeniz gerekmektedir. 

Doxium ne için kullanılır? 

Ağrılı veya kramplı venöz yetmezliği veya hemorodial rahatsızlıklara sahipseiz doktorunuz Doxium kullanmanızı tavsiye edebilir. Yemeklerle birlikte günde bir veya iki defa kullanacağınız bu ilaç, oda sıcaklığında direkt güneş ışığına maruz bırakılmadan saklanmalıdır. Kullanım şekli ve dozu ile ilgili sorularınızı doktorunuza detaylı bir şekilde sormalısınız. 

Doxium uyku yapar mı?

Doxium baş ağrısı, mide bulantısı, ishal, deri döküntüsü, kusma, yorgunluk vb gibi yaygın görülen yan etkilere sahiptir. Bu yüzden bu ilacı kullanırken yorgun veya uykulu hissedebilirsiniz. Dolayısıyla, araç veya makine kullanırken dikkatli olmalı, ailenizi ve çevrenizi yan etkiler hakkında uyarmalısınız. İlacın içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerjikseniz doktorunuzu mutlaka bilgilendirmelisiniz. 


Yazar: Op. Dr. Çiğdem Acil Yayın Tarihi: 2023-11-25 14:22
çiğdem acil logo

Op. Dr. Çiğdem Acil

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı
varis doktoru çiğdem acil

Op. Dr. Çiğdem Acil

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

Bizimle İletişime Geçin

Kişisel verilerimin KVKK Aydınlatma Metni doğrultusunda işlenmesini ve tarafımla iletişime geçilmesini onaylıyorum