noscript
tedavi resim

Radyofrekans Ablasyon

Radyofrekans ablasyon tedavisi lazer ablasyon tedavisi ile oldukça benzerdir. Güncel olarak kullanılan bu iki yöntem, avantajları sebebiyle artık neredeyse klasik cerrahinin yerini almıştır.

Radyofrekans tedavisinde, ultrason eşliğinde özel bir radyofrekans jeneratörü ile birlikte kullanılan özel kateter, küçük bir iğne deliğinden varisli damarın içerisine yerleştirilerek, damarın iç yüzeyine radyofrekans enerjisi uygulanır. Kateterin ucundaki bu enerji ile sorunlu damarın kapatılması sağlanarak zaman içerisinde vücut tarafından emilerek yok edilir. İşlem süresi 25-30 dakika aralığındadır ve genel anestezi gerektirmez. Tedavi sonrası hasta aynı günün akşamına taburcu edilerek ertesi günden itibaren günlük yaşantısına kaldığı yerden devam edebilir. Bu tedavi cerrahi bir tedavi olmadığından dikiş izi gerektirmez. Enfeksiyon riskinin düşük olması ve iyileşme süresinin kısa olması tedavinin avantajlarındandır. Tedavi sonrası varis çorabı kullanımı gereklidir.

Radyofrekans ablasyon tedavi yöntemi, ameliyattan daha çok girişimsel ve radyolojik bir müdahale olarak değerlendirilebilir. Bu sebeple oldukça konforlu ve ağrısızdır. Başarı oranı yüzde 95’in üzerindedir ve nüks oranı çok düşüktür.

Yazar: Op. Dr. Çiğdem Acil Yayın Tarihi: 2023-10-11 02:41
çiğdem acil

Op. Dr. Çiğdem Acil

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı
varis doktoru çiğdem acil

Op. Dr. Çiğdem Acil

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

Bizimle İletişime Geçin

Kişisel verilerimin KVKK Aydınlatma Metni doğrultusunda işlenmesini ve tarafımla iletişime geçilmesini onaylıyorum