noscript
tedavi resim

Lipödem Tedavisi

Lipödem tedavisinin ilk adımı genelikle konservatif yöntemlerdir. Bu yöntemler, lipödem semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Ve uygulanan diyet değişiklikleri, egzersiz programları ve drenaj masajları gibi yöntemler içerir.

Özel tasarlanmış kompresyon giysileri de lipödem semptomlarını yönetmede etkili olabilir. Bu giysiler ile kan dolaşımı hızı artar ve ödemler azalır.

Lipödem tedavisinde kullanılabilecek bir başka yöntem ise liposakşındır. Bu yöntem lipödemli bölgelerdeki fazla yağın cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. Böylece hem estetik hem de semptomatik iyileşme sağlanabilir.

Lazer veya radyofrekans tedavileri de bu rahatsızlık için başvurulabilecek yöntemlerdendir. Bu tedaviler lazer veya radyofrekans enerjileri ile yağ hücreleri hedef alınarak küçültülmesi prensibine dayanmaktadır.

Lipödem sıklıkla lenfödem (lenfatik sıvı birikimi) ile birlikte görülmektedir. Lenfödem tedavisi ise, lenf sıvısının drenajını artırmayı, yani lenfatik sistem aracılığı ile vücutta biriken fazla lenf sıvısının etkili bir şekilde uzaklaştırılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Ağır lipödem vakalarında cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir.

Yazar: Op. Dr. Çiğdem Acil Yayın Tarihi: 2023-10-11 02:41
çiğdem acil

Op. Dr. Çiğdem Acil

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı
varis doktoru çiğdem acil

Op. Dr. Çiğdem Acil

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

Bizimle İletişime Geçin

Kişisel verilerimin KVKK Aydınlatma Metni doğrultusunda işlenmesini ve tarafımla iletişime geçilmesini onaylıyorum