noscript
tedavi resim

Endovenöz Lazer Ablasyon

Endovenöz lazer ablasyon tedavisi radyofrekans ablasyon tedavisi ile oldukça benzerdir. Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA), varisli damarların tedavisinde etkin kullanılan yöntemlerdendir. Lazer Ablasyon, yüksek enerjili lazer ışığı ile varisli damarın içerden kapatılarak, tedavi edilmesi prosedürüne dayanır. Genel anestezi gerektirmeden, lokal veya bölgesel anestezi ile yapılır.

Tedavi, küçük bir iğne deliğinden ultrason eşliğinde tıbbi tel ile damar içerisine girilerek uygulanır. Lazer ışınları ile damar kapatıldıktan sonra bu tıbbi tel çıkarılır. İşlem ortalama 25-30 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Ve hasta aynı gün içerisinde evine yürüyerek dönebilir, sosyal hayatına ve işine kaldığı yerden devam edebilir. Cerrahi kesi yapılmadığından dikiş gerektirmeyen bir işlemdir, dolayısıyla dikiş izi oluşmaz. Başarı oranı yüzde 95’in üzerindedir. Nüks oranı çok düşüktür.

Enfeksiyon riskinin düşük olması, antibiyotik kullanımı gerektirmemesi, açık cerrahi prosedürlerine göre 5 yıl içerisinde hastalığın tekrarlama ihtimalinin çok daha düşük olması bu tedavinin tercih edilmesinin başlıca sebeplerindendir. Lazer ablasyon, radyofrekans veya yapıştırıcı tedaviler ameliyatsız tedavi yöntemlerindendir. Skar (Nadbe) dokusu oluşumuna sebep olmaz.

Tedavi süreci tıbbi bir telin damar içerisine yerleştirilmesi ile başlar. Yerleştirilen bu kateter ile yerleştirilen bu kateter ile yapıştırıcı madde damar içerisine bırakılır. Bu yapıştırıcı madde damar duvarlarını birleştirerek kapatılmasını sağlar. Ameliyatsız bir tedavi yöntemi olduğundan enfeksiyon riski bulunmaz ve başarı oranı oldukça yüksektir. Tedavi sonrası varis çorabı giyilmesi gerekir. Bu yöntemin tek dezavantajı tromboflebit (damar iltihabı) oluşabilme riskidir.

Yazar: Op. Dr. Çiğdem Acil Yayın Tarihi: 2023-10-20 14:54
çiğdem acil

Op. Dr. Çiğdem Acil

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı
varis doktoru çiğdem acil

Op. Dr. Çiğdem Acil

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

Bizimle İletişime Geçin

Kişisel verilerimin KVKK Aydınlatma Metni doğrultusunda işlenmesini ve tarafımla iletişime geçilmesini onaylıyorum